Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe
Slider
SocietyCommitteesOther Committees

Other Committees

CIRSE 2019 Scientific Programme Committee

The Scientific Programme Committee is in charge of the scientific and educational programme of the annual CIRSE Congress.

NameRole
Fabrizio FanelliChairperson
Thomas J. KrönckeDeputy Chairperson
Robert MorganCIRSE President
José UrbanoLocal Host Committee Representative
Afshin GangiECIO 2019 SPC Chairperson
Stefan Müller-HülsbeckOnline Education Committee Chairperson
Otto van DeldenEBIR Committee Chairperson
Laura Crocetti
Dimitri Filippiadis
Thomas Helmberger
Konstantinos Katsanos
Gerard O'Sullivan
Olivier Pellerin
Krijn van Lienden
Hans van Overhagen

Foundation Board of Trustees

The Foundation Board of Trustees shall supervise the activities of the Foundation ESIR Programme Committee and shall receive an annual report about the activities of the CIRSE Foundation.

NameRole
Andreas AdamChairperson
Johannes LammerVice-Chairperson
Jim A. Reekers
Michael Lee
Anna-Maria Belli
Elias Brountzos

Honours Committee

The Honours Committee shall make nominations to the CIRSE Executive Committee regarding potential recipients of Distinguished Fellowship and the CIRSE Gold Medal.

NameRole
Johannes LammerChairperson
José Ignacio Bilbao
Jan H. Peregrin
Jim A. Reekers

EBIR Council

The EBIR Council is in charge of organising the European Board of Interventional Radiology.

Name Role
Otto van DeldenChairperson
Raman UberoiDeputy Chairperson
Written Examination
Colin NiceHead of Written Examination
James Burnes
Laura Crocetti
Gerard Goh
Gabriel Lau
Gerard o'Sullivan
Ken Thomson
Oral Examination
Fabrizio FanelliHead of Oral Examination
Tim Buckenham
William Clark
Joachim Kettenbach
Stuart Lyon
Geert A. Maleux
Josef Tacke
Manfred Cejna

Online Education Committee

The Online Education Programme Committee is in charge of CIRSE’s online education platforms CIRSE Academy and CIRSE Library.

NameRole
Stefan Müller-HülsbeckChairperson
Frederic DeschampsInterventional Oncology
Michael DeutschmannClinical Practice and IR Management
Fabrizio FanelliVascular Interventions
Dimitrios FilippiadisInterventional Oncology
Martin HoffmannEmbolisation
Thomas JahnkeEmbolisation
Lars KamperVascular Interventions
Antonin KrajinaNeurointerventions
Giovanni MauriNon-vascular interventions
Dimitrios Tsetis Vascular Interventions
Maria TsitskariEuropean Trainee Forum Representative
Raman UberoiNon-vascular interventions
Hans van OverhagenNeurointerventions

CIRSE 2019 Local Host Committee

The Local Host Committee organises promotional activities in the host country to ensure high participation on a regional level and can launch public relation and press activities around the annual congress to enhance public awareness of IR in the region.

NameRole
Fernando Lopez-ZarragaChairperson
José UrbanoScientific Programme Committee Representative
Jose María Abadal Villayandre
Miguel Casares Santiago
Juan José Ciampi Dopazo
Enrique Esteban Hernandez
Miguel Angel de Gregorio Ariza
Carla Gonzales Junyet
Juan David Molina Nuevo
Mariano Magallanes Bas
José Manuel Rodriguez Mesa
Jaume Sampere Moragues

ECIO 2019 Scientific Programme Commitee

The Scientific Programme Committee is in charge of the scientific and educational programme of ECIO 2019.

Name Role
Afshin GangiChairperson
Alban DenysDeputy Chairperson
David J. Breen
Laura Crocetti
Thierry de Baère
Fabrizio Fanelli
Thomas K. Helmberger
Riccardo Lencioni
Gabriel Malouf
Robert Morgan
Jean Palussière
Philippe L. Pereira
Warner Prevoo
Tarun Sabharwal
José Urbano
Otto van Delden

ECIO 2019 Local Host Committee

The Local Host Committee will organise promotional activities in the Netherlands to ensure high participation on a regional level as well as public relation and press activities to enhance public awareness of IO in the region.

NameRole
Otto van DeldenChairperson
Marc Besselink
Rutger Bruijnen
Marc Burgmans
Jurgen Fütterer
Hein-Josef Klümpen
Mirjam Koopman
Martijn Meijerink
Adriaan Moelker
Warner Prevoo
Christian van der Leij
Cees Verhoef

ET 2019 Scientific Programme Commitee

The Scientific Programme Committee is in charge of the scientific and educational programme of ET 2019.

NameRole
Christoph A. BinkertChairperson
Patrick HaageDeputy Chairperson
Thierry de Baère
Otto van Delden
Enrique Esteban
Fabrizio Fanelli
Robert Morgan
Tarun Sabharwal
Marc Sapoval